Cummins 6BT5.9-GM83
Godište proizvodnje
2015
Mascus ID
DADE222D
DETALJI
Evidencija svih servisa
Da
Zemlja proizvodnje
Sjedinjene Američke Države
Ostale informacije
Engine model 6BT5.9-GM83 Engine type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Rated Power (KW@RPM) 83 kW/111 @ 1500rpm Standby Power (KW@RPM) 92 kW/123 HP @ 1500rpm Cummins diesel engine 6BT5.9-GM83 Technique Specification Bore*stroke 102mm * 102mm Intake method Turbocharged & Water-Air Inter-Cooled Fuel systeme BYC A Pump/GAC Governor Cooling method Fluid Cooling 7.9 L Governor Type Mechanical Control Idel Speed 950~1050 rpm Starting System Electrical Starting Motor 12V/24V Cummins diesel engine 6BT5.9-GM83 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H): 867mm*544mm*988mm Weight net 338 Kg Delivary port Shanghai Delivary time 15 working days Trade termes FOB/CIF/CNP Payement termes T/T,L/C All the spare parts for Cummins 6BT5.9-GM83 are available;