Cummins 4BTA3.9-GM47 47kw Marine diesel Generator engine
FavoriteOmiljeno
shareDio
Save searchSačuvaj pretragu
Štampaj
INFO
Grupa proizvoda
Brodski motori
Brend/Model
Godište proizvodnje
2023
Dodatne opcije
Novo/nekorišćeno
Zemalja
Kina
Opšta ocena
1
Mascus ID
CFB467F8
CENA
Izaberi valutu:
Cena
Ne uključuje vratinog PDV-a
DETALJI
Bruto težina
450 kg
Motor
CUMMINS
Transportne dimenzije (DxŠxV)
1100 x 800 x 1200 mm
Snaga motora
47 kW (63.9 KS)
Klasa emisije
Stage II
Engine manufacturer
CUMMINS
RPM
1500
Zemlja proizvodnje
Kina
Uslovi isporuke
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Ostale informacije
Cummins 4BTA3.9-GM47 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 4BTA3.9-GM47 marine generator with CCS/IMO certificates. Complete Cummins marine auxiliary engine with seawater pump & heat exchanger. Optional for Radiator, Fan, or keel cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 4BTA3.9-GM47 Type: 4 Cylinders in Line Displacement: 3.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Weight: 450 Kg Rated power: 47 kW Rated speed: 1500 rpm; Standby power: 52 kW Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Aspiration: Turbocharged/Water-air Intercooled Packing Dimension: 1100* 800* 1200 mm Fuel System: BYC A Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 7.9 L Cooling Method: Water Cooled Lead Time: Around 7-15 Business Days For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218